Co se změní u datových schránek od 1. 1. 2023?

Written by Hana Křenková

14 prosince, 2022

Od 1. 1. 2023 vstoupí v účinnost novela zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Ministerstvo vnitra tak automaticky zřídí datovou schránku milionům Čechů, ale i cizinců. Celý proces bude probíhat postupně až do března  2023. Jaké změny tento krok přinese?

Do teď zakládal stát datové schránky povinně pouze právnickým osobám zapsaným v obchodním rejstříku (typicky například s.r.o.) a specifikovaným fyzickým osobám podnikajícím  (jako  jsou advokáti, daňoví poradci nebo soudní tlumočníci). Nově v tomto výčtu přibydou také fyzické osoby podnikající zapsané v základním registru osob (tedy OSVČ) a právnické osoby zapsané v základním registru osob, tj. nepodnikající právnické osoby (tedy všechny spolky, nadace, ale také společenství vlastníků jednotek, příspěvkové organizace a další). Dobrovolné zřízení datové schránky tak zůstane pouze pro fyzické osoby.

Pokud spadáte do některé z výše zmíněných skupin a datovou schránku zatím nemáte, přijde Vám mezi 1. 1. 2023 a 31. 3. 2023 výzva k vyzvednutí dopisu. V něm najdete přihlašovací údaje do své nově zřízené datové schránky. Ovšem pokud se do schránky aktivně nepřihlásíte, bude Vám po 15 dnech od doručení přihlašovacích údajů automaticky zaktivována. Od té doby s Vámi všechny orgány veřejné moci budou komunikovat pouze prostřednictvím Vaší datové schránky. Takto zřízenou datovou schránku nebude možné zrušit. 

Pozor na fikci doručení a automatické mazání zpráv

O příchodu jakékoli zprávy do datové schránky se můžete dozvědět z notifikace na e-mail, notifikaci si však musíte aktivně nastavit. Pro zobrazení obsahu a příloh se ovšem musíte přihlásit přes webovou stránku nebo aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu přímo do datovky. Pokud se do datovky nepřihlásíte, po 10 dnech platí tzv. fikce doručení a zpráva je tak automaticky považována za doručenou. Doručením také začínají běžet všechny lhůty a povinnosti. Může se tak stát, že pokud si nebudete poštu pravidelně vybírat, lhůtu promeškáte a to se Vám nemusí vyplatit. Ať už peněžně, a nebo v případě cizinců také až vyhoštěním. Všechny zprávy se navíc po 90 dnech automaticky mažou, proto je na místě si přílohy ukládat na svém zařízení, nebo si připlatit za službu tzv. datového trezoru. 

Jak si to celé zjednodušit?

Hledáte způsob, který Vám usnadní používání datové schránky? Chcete v e-mailu vidět, jaká zpráva Vám přišla a umět na ní reagovat? Připravujeme pro Vás novou bezplatnou službu Saamo, díky které si všechno ohledně datovky dokážete udělat SAMI (datovka v emailu)

You May Also Like…