Datové schránky po 1. 1. 2023 a automatické zřízení

Written by Hana Křenková

14 prosince, 2022

Pokud ještě nemáte datovou schránku a spadáte do jedné ze skupin, které bude nově automaticky založena, můžete od 1. 1. 2023 do 31. 3. 2023 očekávat dopis z Ministerstva vnitra. Jak celý proces probíhá, na co si dát pozor a jak si používání datové schránky co nejvíce ulehčit? 

Datovou schránku si ještě stále můžete založit na základě žádosti. Po 1. 1. 2023 tato možnost zůstane už pouze fyzickým osobám. Ostatním, kteří si do té doby proaktivně datovou schránku nezaloží, bude automaticky zřízena. 

Od dopisu k datovce krok za krokem

Prvním krokem bude to, že Vám mezi 1. 1. 2023 a 31. 3. 2023 přijde do schránky výzva k vyzvednutí dopisu od Ministerstva vnitra. V dopisu, který si vyzvednete na poště, naleznete přihlašovací údaje do své nově zřízené datové schránky. Ve chvíli, kdy se do ní poprvé přihlásíte (přes webovou stránku nebo aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu), s Vámi úřady začínají komunikovat pouze touto formou. Pokud se do datovky nepřihlásíte sami, po 15 dnech bude aktivována automaticky. 

O tom, že Vám přišla zpráva do datové schránky se můžete dozvědět z notifikace na e-mail, kterou si musíte nastavit. Pro zobrazení obsahu a příloh se ovšem musíte přihlásit přímo do datovky, kde můžete přijímat a odesílat datové zprávy. Dávejte si ovšem pozor na fikci doručení a automatické mazání zpráv, o kterém jsme psali v tomto článku

Komunikaci s českými úřady (označenými pod zkratkou OVM = orgány veřejné moci) máte zdarma. Ušetříte si tak hodiny stání ve frontě na úřadech nebo na poště, kde může být úkon zpoplatněn. Pokud chcete zprávu poslat soukromému subjektu nebo osobě, zaplatíte za ni od 1.1.2023 částku ve výši 10,- Kč, což je o více jak polovinu levnější než doporučený dopis zaslaný poštou. Při komunikaci přes datovku navíc máte jistotu zaručeného doručení, což je nezvratný důkaz i v případě soudních sporů, samozřejmě pouze pokud si zprávu uložíte, jinak bude po 90 dnech smazána. 

Jak si to celé zjednodušit?

Hledáte způsob, který Vám usnadní používání datové schránky? Chcete v e-mailu vidět, jaká zpráva Vám přišla a umět na ní reagovat? Připravujeme pro Vás novou bezplatnou službu Saamo, díky které si všechno ohledně datovky dokážete udělat SAMI (datovka v emailu)

You May Also Like…